Türkiye'nin ve Dünyanın En kapsamlı

Haber

Sitesi : global-haber.com
admin 20 Şubat 2019
Suat çalbıyık

Akkord şirketinin iş bitirme belgesi ile ihalelerde “çantacılık” yapıldığı, böylece Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin haksız servet elde etmesinin önünün açıldığı iddia edildi.

Sahibi olduğu Akkord ’u usulsüz kredilerde, usulsüz kiralanan araçlarla, üstü örtülü bir şekilde Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ’ın lüks sağlık giderlerinin, ultra lüks tatillerinin, pahalı hediyelerinin, kredi ve kredi kartlarının karşılandığı, yine Akkord adına usulsüz helikopter kiralama hizmetinin yaptırıldığı da iddialar arasında.

Bu ve benzeri yolsuzluklarla Akkord’un içini boşaltan Çalbıyık çiftinin şahsi servetlerini kısa bir süre içinde inanılmaz derecede artırdıkları, milyarlarca liralık usulsüzlüklerle Akkord’un tüm malvarlığını gizli bir şekilde üstlerine geçirdiği öne sürüldü.

Oyak Çimento’nun yöneticisi olan Suat Çalbıyık ve eşi Nurgün Çalbıyık gibi şişirilmiş ve usulsüz faturalarla firmanın içini boşaltabileceği, Çalbıyık çiftinin şirket boşaltmaları ile önemli bir servete kavuştuğu da iddialar arasında.

Akkord’un içini boşaltırken devlete olan borçları da ödemediği belirlenen Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin, vergi ve SGK primlerini yatırmadıkları da bildirildi.

Akkord için sözde danışmanlık hizmeti alan çiftin bu hizmeti de kendi firmalarından verdiği, olması gerekenden çok daha yüksek bir fatura keserek kendi danışmanlık firmasını Akkord üzerinden ihya ettikleri de iddialar arasında yer alıyor. İddiaya göre danışmanlık hizmeti ile şirket, bu usulsüzlükle 18 milyon 808 bin 845 TL zarara uğratıldı. Bir başka iddia ise alım satımı yapılan araçlarla ilgili. İddiaya göre Akkord, yüksek bedelle araç alınmış gibi gösterilerek 952 bin 568 TL zarara uğradı. Bir başka iddia ise Nurgün Çalbıyık usulsüz kredi kullanımı sonucunda Akkord’un 6 milyon 100 bin lirası buharlaştı.

Suat Çalbıyık ihaleleri engellemek için “çantacı” tabir edilen kişileri yönlendirdiği, bu sayede şantaj yaparak ihalelere katılan şirketlerden para sızdırıldığı da iddia edildi.

Akkord’un “iş bitirme” belgesi ile ihalelere girip ihalenin son günlerinde itiraz dilekçesi verdirdiği, sonra da itirazı çekme karşılığında ihaleye giren firmalardan haraç aldığı öne sürüldü.

Çalbıyık’ın ihalelerin büyüklüğü ile orantılı olacak miktarlarda haraç aldığı, kimi zaman bu haraçların milyonlarca liraya ulaştığı öne sürüldü.

İtiraz işlemi genellikle şu şekilde yapıldı:

İhalelerle ilgili yalnızca dosya alıp üç gün kala ilgili ihaleyi yapan idareye “dosyada eksiklik var” gerekçesi ile itirazda bulunan Suat Çalbıyık, iddiaya göre böylece ihaleyi veren firma ile görüşme imkanı elde ediyor. İddialar, Çalbıyık’ın ihaleyi kazanan firmadan haraç aldıktan sonra itirazı geri çektiği yönünde.

Nurgün Çalbıyık bu yöntemle milyarlarca lira haksız kazanç elde ettiği öne sürülürken, yetkililerin harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Paylaş

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*