Global Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://global-haber.com Thu, 11 Jul 2019 09:23:34 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 https://global-haber.com/wp-content/uploads/2018/03/global-haber-logo-150x76.png Global Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://global-haber.com 32 32 İstanbul’da trafik kazası https://global-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/ https://global-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/#respond Wed, 10 Jul 2019 15:22:47 +0000 https://global-haber.com/?p=1441 Saat 6 sularında Çavuşbaşı yolunda seyreden araç taklalar attı. Kazanın çıkış nedeninin aşırı sürat olduğu tahmin ediliyor. Beykoz yolunda yaşanan kazanın ayrıntıları saniye saniye kameralara yansıdı. Kazada 2 erkek ağır yaralandı.
Videoda göründüğü gibi Beykoz yolunda hız yapan araç kontrolden çıktı ve karşı yola doğru taklalar attı. İçinde 2 kişinin bulunduğu araçta can kaybı olmadığı nakledildi. Basın ekibimizin yaptığı araştırmaya göre, 180 km hızın üstünde giden 34 KM 241 plakalı araç direksiyon hakimiyetini kaybetti ve refüjlere çarptı. Çarpmanın etkisiyle takla atan araç hurda haline döndü. Kazanın yaşandığı olay yeri savaş alanını anımsattı.
Yaralılar hastaneye kaldırıldı ve durumlarının ciddi olduğu belirtildi.
]]>
https://global-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/feed/ 0
A Haber ekibi “Boeing 787-9 Dreamliner” hakkında inceleme yaptı https://global-haber.com/a-haber-ekibi-boeing-787-9-dreamliner-hakkinda-inceleme-yapti/ https://global-haber.com/a-haber-ekibi-boeing-787-9-dreamliner-hakkinda-inceleme-yapti/#respond Mon, 08 Jul 2019 16:13:07 +0000 https://global-haber.com/?p=1434 Boeing 787-9 Dreamliner (Rüya Uçağı) Şehit Eren Bülbül anısı için Maçka olarak adlandırıldı. Uçak hazır olduğunda ilk uçuşunu Trabzon’a gerçekleştirdi. Maçka hakkında haber ekibimiz bugün araştırma yaptı.

Türk Hava Yollarının (THY) “Maçka” isimli rüya uçağı ilk seferinde Şehit Eren Bülbül’ün anısına uçtu.

THY’nin filosuna katılan ilk B787-9 (Dreamliner) tipi uçak olan ve Şehit Eren Bülbül’ün anısına “Maçka” ismi verilen rüya uçağın ilk seferinde anlamlı bir uçuş gerçekleştirildi. Saat 10.00’da İstanbul Havalimanı’ndan Trabzon Havalimanı’na gerçekleştirilen TK 4900 sefer sayılı özel uçuşa 300 yolcu katıldı.

Uçuş öncesi THY’nin İstanbul Havalimanı İç Hatlar Terminali Özel Yolcu Salonu’nda (CIP) AA muhabirine açıklamalarda bulanan Eren Bülbül’ün ağabeyi Erdoğan Bülbül, bu seferin gerçekleşmesinde başta THY yöneticileri ve karikatürist, oyuncu ve senarist Hasan Kaçan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu durumun kendileri için gurur vereci olduğunu dile getiren Bülbül, “Herkesten Allah razı olsun. Bir kez daha söyleyelim, ‘İyi ki varsın Eren, iyi ki varsın kardeşim.” diye konuştu.

Eren Bülbül’ün diğer ağabeyi Arif Bülbül de tüm şehitleri rahmet ve minnetle anarak, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Bülbül, “Bizim için çok büyük bir gurur. Kardeşimi kimse unutmadı, unutmuyor. Allah razı olsun herkesten. Çok gururluyuz. İyi ki varsın Eren, iyi ki varsın kardeşim.” dedi.

ruya-ucagi

– “ORADA DUALAR EDECEĞİZ”

Kampanyaya öncülük eden karikatürist, oyuncu ve senarist Hasan Kaçan ise THY’nin filosuna katılan ilk Dreamliner tipi uçağa isim arandığını hatırlatarak, sosyal medyada uçağını adının “Eren” olması için bir kampanya başlattıklarını söyledi. Hem Eren’e hem de gelmiş geçmiş tüm şehitleri temsilen başlatılan ve birdenbire büyüyen bir kampanya olduğunu beliren Kaçan, “Sağ olsun THY yetkilileri bunu dikkate aldı ve uçağın adını şehidimizin memleketi Maçka oldu. Şirket kuralları gereği insan adı olamıyordu. Bizler buradan THY’nin rüya uçağıyla şehidimizin yakınları ve sevenleriyle birlikte Trabzon’a ve oradan da Maçka’ya geçeceğiz. Orada dualar edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kaçan, kampanyaya destek veren herkese ve THY yönetimine teşekkür etti.

“ONU HİÇBİR ZAMAN UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ”

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, THY’nin göz bebeği yeni uçağın Dreamliner’in, şehit Eren Bülbül’e ithafen Maçka adının verilmesi dolayısıyla THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’ya ve THY’nin diğer yetkililerine teşekkür etti.

Çok anlamlı bir uçuş gerçekleştirdiklerini dile getiren Ağaoğlu, “Şehidimizin adının unutulmaması ve böylesine anlamlı bir uçuşla kabrini ve ailesini ziyaret etmek bir Trabzonlu olarak beni çok mutlu etti. Onu hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Eren, Trabzon’un anarşiye ve vatan hainlerine karşı verdiği mücadelenin bir simgesi olarak kalbimizde yaşayacak.” ifadelerini kullandı.

Aralarında AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta ve Salih Cora, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, şehit aileleri, çok sayıda sanatçı ve sosyal medyada kampanyaya destek olan vatandaşların ve gazetecilerin bulunduğu yolcular Trabzon’a gitti.

Yolcuları, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ve beraberindeki heyet uğurladı.

Katılımcılar, düzenlenecek özel program ile Trabzon’un Maçka ilçesinde şehit Eren Bülbül’ün ailesini ve şehitliğini ziyaret edecek.

– Rüya uçak, Eren Bülbül’ün anısını dünyanın 120’den fazla ülkesine taşıyacak

Rüya uçağın isminin sosyal medya kullanıcıları tarafından belirlenmesi için THY Twitter hesabında başlatılan ankete yüz binlerce kullanıcı, ismin Şehit Eren Bülbül’ün adını yaşatması gerektiği yanıtını vermiş, sosyal medyada çığ gibi büyüyen çağrıya kayıtsız kalmayan bayrak taşıyıcı hava yolu, Eren Bülbül’ün doğduğu, büyüdüğü ve kahramanca şehit olduğu ilçe Maçka’nın ismini rüya uçağa taşımıştı. Maçka isimli rüya uçak, Eren Bülbül’ün anısını dünyanın 120’den fazla ülkesine taşıyacak.

RÜYA UÇAK “MAÇKA” HAKKINDA

Maçka isimli uçak, bayrak taşıyıcı hava yolunun Boeing firması ile 25’i kesin, 5’i opsiyonlu olmak üzere anlaştığı 30 B787-9 Dreamliner siparişinin ilk teslimi olma özelliğini taşıyor. Yeni nesil teknoloji ürünü Dreamliner uçağı, THY markası için özel oluşturulan yeni kabin tasarımı ile ön plana çıkıyor. B787-9, yakıt ve işletme maliyetlerinde yeni bir referans noktası oluşturuyor. 14 bin 140 kilometre (7.635 mil) menzile sahip uçak kendi sınıfındaki diğer uçaklarla kıyaslandığında ise hava yolu şirketinin koltuk başına büyük oranda yakıt tasarrufu yapmasına olanak sağlayacak. Daha geniş kabin içi bagaj alanları ve ekstra geniş pencerelere sahip geniş gövdeli uçak, karartılabilir LED pencere sistemleri ile kabine giren ışık üzerinde daha fazla kontrole imkan tanıyor.

Tüm yolculara koridor erişimi sunan modern 1-2-1 konfigürasyonlu 30 business sınıfı koltuğu bulunan uçağın ekonomi sınıfında Türkiye’de yerli ve milli imkanlarla üretilen koltuklarda, geniş ekranlı HD eğlence sistemi, fonksiyonelliği artırılmış dergi cepliği, 15 santimetre arkaya yaslanma ve 79 santimetre diz mesafesi ile yolculara keyifli bir uçuş deneyimi sağlanıyor.

Ağustos ayı sonuna kadar 5 adet B787-9 tipi uçak bayrak taşıyıcının filosuna katılacak.

]]>
https://global-haber.com/a-haber-ekibi-boeing-787-9-dreamliner-hakkinda-inceleme-yapti/feed/ 0
Kıbrıs semalarında arama yapan Fatih Gemisini SİHA gözetliyor https://global-haber.com/kibris-semalarinda-arama-yapan-fatih-gemisini-siha-gozetliyor/ https://global-haber.com/kibris-semalarinda-arama-yapan-fatih-gemisini-siha-gozetliyor/#respond Mon, 08 Jul 2019 16:02:03 +0000 https://global-haber.com/?p=1430 Fatih gemisinin sondaj araması yaptığı açık suları gözetlemek amacıyla silahlı insansız hava aracı (SİHA) keşif uçusu yaptı. Fatih gemisinin arama yaptığı bölgelerde gözetleme yaptı. Olay İsrail başta olmak üzere yabancı basının dikkatini üzerine çekti.

Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Avrupa Birliği (AB) arasında sondaj geriliminin yaşandığı Doğu Akdeniz’de Türk Deniz Kuvvetleri’nden silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) gözlem uçuşları yapması uluslararası alanda yankı uyandırdı. Fatih sondaj gemisine Yavuz’un eşlik etmek üzere yola çıkmasının ardından bölgedeki hareketlilik arttı. Türkiye’ye ait fırkateyn ve F-16’ların yanı sıra SİHA düzenli devriye uçuşları yapıyor.

ÜSTÜN KEŞİF ÖZELLİĞİ

Üstün keşif özelliği bulunan TB2 tipi Bayraktar SİHA, görev durumuna göre farklı harp başlıkları taşıyabiliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan 10 adet Bayraktar TB2 SİHA, Ege ve Akdeniz’de sürekli uçuyor. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Fatih gemisiyle arama yaptığı ekonomik bölgelerin üzerinde gözetleme yapan TCB808 kodlu SİHA son olarak Kıbrıs semalarında görüldü.

İSRAİLLİ EDİTÖRÜN ŞAŞKINLIĞI

Türk SİHA’nın faaliyeti Akdeniz’e komşu ülkelerce yakından takip ediliyor. Yunanistan ve İsrail’den gazetecilerin yanı sıra Kanada’ya kadar uzanan farklı ülkelerden profesyoneller, uçuş takip uygulamalarından Dalaman Havaalanı’ndan kalkan SİHA’nın bilgilerini paylaşarak bölgedeki gelişmeleri anlamaya çalıştı. İsrail’in köklü gazetelerinden Haaretz’in editörü de sosyal medyadan şaşkınlığını ifade ederek, “Saatlerdir orada uçan Türk SİHA’sı mı?” diye sordu. KKTC’deki Türk üniversitelerinden bazı öğretim üyeleri, sosyal medyadaki tartışmalara yanıt olarak, “Görüyorsunuz bu kadar yakın takipteyiz. Takibe devam etsinler o halde. Yavuz, Fatih, destek gemilerimiz ve onları koruyan Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri süzüle süzüle Akdeniz’e indi” mesajını paylaştılar.

SIHA
ANLIK VERİ GÖNDERİYOR

Donanmanın emrinde olup Çanakkale ve Dalaman’da konuşlu olan SİHA’lar, Ege ve Akdeniz’de 7 gün 24 saat esasına göre görev yapıyor. Doğu Akdeniz’de Fatih ve Yavuz sondaj gemilerine eşlik eden SİHA’lar aynı zamanda Akdeniz ve Ege’deki kaçak mülteci facialarının yaşanmaması için bölgeyi tarıyor. Denizde seyir halindeki donanma gemilerine anında canlı veri gönderen yerli SİHA’ların bölgede kalıcı olarak keşif gözetleme yapacağı öğrenildi.

YAVUZ DA BAŞLAYACAK

Doğu Akdeniz’de Fatih gemisinin sondaj çalışmalarına birkaç gün içinde Yavuz’un da eşlik etmesi planlanıyor. Gebze’den geçen hafta yolcu edilen ve Mersin Taşucu’nda ikmali yapılan Yavuz, KKTC’den alınan ruhsat bölgesi Karpaz’da bu hafta ilk sondajını yapacak. Türkiye’nin sondaj gemilerine Deniz Kuvvetleri’nin Barbaros Fırkateyni eşlik ediyor. Sondaj gemilerine ayrıca havadan destek veren Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 savaş uçaklarının Fatih gemisini selamladığı görüntüler de geçen günlerde Genelkurmay Başkanlığı’nca paylaşılmıştı. (Hürriyet)

]]>
https://global-haber.com/kibris-semalarinda-arama-yapan-fatih-gemisini-siha-gozetliyor/feed/ 0
Suat Çalbıyık’ın göndermesi ile Akkord firmasının iş bitirme belgesiyle hangi ihalelerde çantacılık yapıldı? https://global-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/ https://global-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/#respond Wed, 20 Feb 2019 12:45:43 +0000 https://global-haber.com/?p=1427 Akkord şirketinin iş bitirme belgesi ile ihalelerde “çantacılık” yapıldığı, böylece Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin haksız servet elde etmesinin önünün açıldığı iddia edildi.

Sahibi olduğu Akkord ’u usulsüz kredilerde, usulsüz kiralanan araçlarla, üstü örtülü bir şekilde Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ’ın lüks sağlık giderlerinin, ultra lüks tatillerinin, pahalı hediyelerinin, kredi ve kredi kartlarının karşılandığı, yine Akkord adına usulsüz helikopter kiralama hizmetinin yaptırıldığı da iddialar arasında.

Bu ve benzeri yolsuzluklarla Akkord’un içini boşaltan Çalbıyık çiftinin şahsi servetlerini kısa bir süre içinde inanılmaz derecede artırdıkları, milyarlarca liralık usulsüzlüklerle Akkord’un tüm malvarlığını gizli bir şekilde üstlerine geçirdiği öne sürüldü.

Oyak Çimento’nun yöneticisi olan Suat Çalbıyık ve eşi Nurgün Çalbıyık gibi şişirilmiş ve usulsüz faturalarla firmanın içini boşaltabileceği, Çalbıyık çiftinin şirket boşaltmaları ile önemli bir servete kavuştuğu da iddialar arasında.

Akkord’un içini boşaltırken devlete olan borçları da ödemediği belirlenen Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin, vergi ve SGK primlerini yatırmadıkları da bildirildi.

Akkord için sözde danışmanlık hizmeti alan çiftin bu hizmeti de kendi firmalarından verdiği, olması gerekenden çok daha yüksek bir fatura keserek kendi danışmanlık firmasını Akkord üzerinden ihya ettikleri de iddialar arasında yer alıyor. İddiaya göre danışmanlık hizmeti ile şirket, bu usulsüzlükle 18 milyon 808 bin 845 TL zarara uğratıldı. Bir başka iddia ise alım satımı yapılan araçlarla ilgili. İddiaya göre Akkord, yüksek bedelle araç alınmış gibi gösterilerek 952 bin 568 TL zarara uğradı. Bir başka iddia ise Nurgün Çalbıyık usulsüz kredi kullanımı sonucunda Akkord’un 6 milyon 100 bin lirası buharlaştı.

Suat Çalbıyık ihaleleri engellemek için “çantacı” tabir edilen kişileri yönlendirdiği, bu sayede şantaj yaparak ihalelere katılan şirketlerden para sızdırıldığı da iddia edildi.

Akkord’un “iş bitirme” belgesi ile ihalelere girip ihalenin son günlerinde itiraz dilekçesi verdirdiği, sonra da itirazı çekme karşılığında ihaleye giren firmalardan haraç aldığı öne sürüldü.

Çalbıyık’ın ihalelerin büyüklüğü ile orantılı olacak miktarlarda haraç aldığı, kimi zaman bu haraçların milyonlarca liraya ulaştığı öne sürüldü.

İtiraz işlemi genellikle şu şekilde yapıldı:

İhalelerle ilgili yalnızca dosya alıp üç gün kala ilgili ihaleyi yapan idareye “dosyada eksiklik var” gerekçesi ile itirazda bulunan Suat Çalbıyık, iddiaya göre böylece ihaleyi veren firma ile görüşme imkanı elde ediyor. İddialar, Çalbıyık’ın ihaleyi kazanan firmadan haraç aldıktan sonra itirazı geri çektiği yönünde.

Nurgün Çalbıyık bu yöntemle milyarlarca lira haksız kazanç elde ettiği öne sürülürken, yetkililerin harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

]]>
https://global-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/feed/ 0
Taverna müziğinin babası Metin Kaya’dan üzücü haber https://global-haber.com/taverna-muziginin-babasi-metin-kayadan-uzucu-haber/ https://global-haber.com/taverna-muziginin-babasi-metin-kayadan-uzucu-haber/#respond Wed, 20 Feb 2019 12:33:19 +0000 https://global-haber.com/?p=1423 Genç yaşta kanserle mücadele veren müzisyenden kötü haber geldi. Metin Kaya, uzun yıllardır lenfoma kanseriyle savaşıyordu. Müzisyenin kanseri yenemediği ve vefat ettiğinin haberi ulaştı. Taverna müziği, babasına veda etti.

Bir döneme şarkılarıyla ve sahne programları ile damga vuran Metin Kaya’nın vefat ettiği öğrenildi. Bir döneme şarkılarıyla damga vuran Metin Kaya, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Acı haberi ise Onur Akay duyurdu.

YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRÜYORDU

Üç gün önce ise Kaya’nın yoğun bakımda tedavi gördüğünü ve durumunun ağır olduğunu belirten Akay, “Taverna müziğin usta ismi Metin Kaya, lenfoma kanseri ile savaşıyordu ve yoğun bakımda tedavi görüyordu. Değerli sanatçımızı maalesef dün kaybettik. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Kaya’nın cenazesi bugün 17 Şubat 2019 Pazar günü ikindi namazına müteakiben Üsküdar Şakirin Camii’inden son yolculuğuna uğurlanacak. Kaya, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek. Nur içinde yatsın inşallah” ifadelerini kullandı.

METİN KAYA KİMDİR?

11 Şubat 1961 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Metin Kaya, küçük yaşlarda mandolin çalmayı öğrendi. ‘Günüm Seninle Başlar’ isimli ilk albümünü 1985 yılında yapan Kaya, ardından ‘Barışmaya alıştık’ albümünü çıkardı. ‘Sıktı mı Canını’ isimli albümü ile müzik piyasasında ses getiren Kaya’nın; ‘Nerde Trak Orda bırak’, ‘Aklımı Seveyim’, ‘Ayrılacağım’ gibi albümleri taverna müzik dinleyicisi tarafından çok sevildi.

]]>
https://global-haber.com/taverna-muziginin-babasi-metin-kayadan-uzucu-haber/feed/ 0
Çalbıyık’lar tarafından Akkord firmasının içi boşaltıldığı gibi Oyak Çimento’nun da mı içi boşaltılacak? https://global-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/ https://global-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/#respond Tue, 19 Feb 2019 19:58:14 +0000 https://global-haber.com/?p=1418 Proje danışmanlığı, mühendislik hizmetleri, endüstriyel tesis kurumu gibi çok sayıda hizmet sunan Çalbıyık Grup, işletmesini devraldığı devlet kuruluşlarının içlerini boşaltması ile gündeme geldi.

Oyak Çimento’nun işletmesini devralan Çalbıyık Grup ’un geçmişte Akkord firmasındaki uygulamaları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Uzmanlar tarafından hazırlanan raporlara göre Suat Çalbıyık, başta krediler olmak üzere araçlar üzerinden ve ihaleyi düzenleyen kamu kurumlarının yetkilileri ile birlikte fotoğraf çektirip ihaleye katılan diğer firmalardan para sızdırma yöntemi olan “çantacılık” yöntemi ile çok sayıda suiistimal yaptığı öne sürüldü.

Çalbıyıklar Grup’un sahipleri Nurgün Çalbıyık ve eşi Suat Çalbıyık Akkord’a sahip oldukları dönemde kişisel sağlık giderlerini, lüks tatil masraflarını, pahalı hediyeleri işletmesini devraldıkları Akkord’a yükledikleri, ayrıca karşılığı olmayan yüklü miktarda bağışlar, helikopter kiralama, kendilerine ait kredi ve kredi kartları gibi birden fazla suiistimale imza attıkları, böylece Akkord’un içini boşaltarak şahsi mal varlıklarını kısa süre içinde devasa boyutlara getirdiği iddia edildi.

Akkord ile ilgili göstermelik dev harcamalar yaptığı öne sürülen ikilinin, bu zaman içinde şirketin vergi borçlarını ödemediği, çalışanların SGK primlerini yatırmadığı da ortaya atılan iddialar arasında yer aldı. Nurgün Çalbıyık ’ın Akkord yetkilisi olduğu dönemde usulsüzlerin yapıldığı öne sürülürken, Çalbıyık’ın kendi danışman firmalarına Akkord’tan yüksek meblağlarda ödeme yapıldığı iddiaları da yer alıyor. İddialara göre Akkord’un içi boşaltılırken Çalbıyıkların mal varlığı kısa bir süre içinde artıyor.

Öne sürülen iddialarda alım satımı yapılan araçların olması gerekenden çok daha yüksek bedelle satın alındığı, bu sayede Akkord’un 952 bin 568 TL sarara uğratıldığı, usulsüz danışmanlık hizmeti nedeniyle de şirketin 18 milyon 808 bin 845 TL, usulsüz kredi çekilmesi sonucunda da uğranan zararın 6 milyon 100 bin TL olduğu da var.

Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ,Oyak Çimento’nun başına getirildiği, Akkord’da yaşanan tüm olumsuzlukların Oyak Çimento’da da yaşanacağı, şirketin içinin boşaltılarak Çalbıyık çiftinin servetine servet katacağı da ileri sürülen iddialar arasında.

Çalbıyık çiftinin Oyak Çimento’nun içini boşaltacağı yönünde iddialar ortaya atılırken, bu iddiaların araştırılması gerektiğini belirten uzmanlar, Akkord’da yaşanan tüm usulsüzlüklerin incelenmesi, bu konuda ihmali olanların cezalandırılması konusunda ilgili kurumları göreve çağırdı.

]]>
https://global-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/feed/ 0
Türkiye’den bilim konusunda çok iyi bir haber var https://global-haber.com/turkiyeden-bilim-konusunda-cok-iyi-bir-haber-var/ https://global-haber.com/turkiyeden-bilim-konusunda-cok-iyi-bir-haber-var/#respond Tue, 12 Feb 2019 20:39:19 +0000 https://global-haber.com/?p=1407 Türkiye nüfusu ortalamasında bilim kadınlarının oranı %44 iken, Amerika’da bu durum %41 kadar düşük bir seviyede, ama şunu unutmamak gerekir ki; 2 ülkenin nüfusunun arasında oldukça büyük fark var.

“Dünya Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü” olan 11 Şubat’ta küresel ölçekte bilim alanında çalışan kadınların durumu ve kazanımları üzerinde duruldu.

2017 Eurostat verilerine göre, Avrupa Birliği ülkelerinde yaklaşık 18 milyon bilim insanı ve mühendisin yüzde 59’u erkek. Kadınların oranıysa sadece yüzde 41. Türkiye’de kadın bilin insanı oranı yüzde 44. AB ortalaması yüzde ise 41…

bilim kadýný anlami-nedir.com

5 AVRUPA ÜLKESİNDE…

Euronews’ten Gizem Sade’nin aktardığına göre, erkekler daha çok yüksek ve orta yükseklikte teknoloji üretiminde temsil ediliyor, bu alanlarda çalışan erkeklerin kadınlara oranı yüzde 83. Diğer hizmet sektörlerindeyse oran daha dengeli, yüzde 55 erkeğe karşın yüzde 45 kadın.

Bunun yanında 5 Avrupa ülkesinde kadın bilim insanı ve mühendisin sayısı erkeklerden daha fazla. Litvanya yüzde 57 kadın bilim insanı ve mühendis oranıyla Avrupa’da lider. Litvanya’yı Letonya ve Bulgaristan yüzde 53’le, Portekiz yüzde 51 ve Danimarka yüzde 50’den fazla bilim alanında çalışan kadın oranıyla takip ediyor.

Kadın bilim insanı ve mühendis oranının en az olduğu Avrupa ülkeleriyse yüzde 25 ile Macaristan ve Lüksemburg, yüzde 29 ile Finlandiya ve yüzde 33 ile Almanya da oranın az olduğu ülkelerden.

]]>
https://global-haber.com/turkiyeden-bilim-konusunda-cok-iyi-bir-haber-var/feed/ 0
12 Şubat Salı Günü Bein Sports yayın akışının tam listesi https://global-haber.com/12-subat-sali-gunu-bein-sports-yayin-akisinin-tam-listesi/ https://global-haber.com/12-subat-sali-gunu-bein-sports-yayin-akisinin-tam-listesi/#respond Mon, 11 Feb 2019 20:50:19 +0000 https://global-haber.com/?p=1411 Bein Sports birçok izleyici tarafından yakından takip ediliyor. Son dakika maçları, önemli maçlar ve Avrupa futbol turnuvalarının yayınlandığı kanalın, 12 Şubat Pazar gününe ait ayrıntılı yayın akışı…

Bein Sports yayn akışı bilgileri, günün en çok aranılanları arasında yer alıyor. UEFA Avrupa Ligi son 32 turu maçlarının bugün başlayacak olması ile birlikte vatandaşlar yayın akılı bilgilerini araştırmaya başladı. Peki, beIN Sports Haber ve beIN Sports 1 yayın akışında bugün neler var? İşte 12 Şubat yayın akışı… .

BeIN Sports yayın akışında bugün neler var? Temsilcimiz Fenerbahçe’nin bugün Zenit ile oynayacağı UEFA Avrupa Ligi maçı için geri sayım başladı. Vatandaşlar, karşılaşmanın hangi kanalda yayınlanacağını merak ediyor. Karşılaşma beIN Sports kanalında mı yayınlanacak? beIN Sports Haber ve beIN Sports 1 kanalının yayın akışlarında bugün neler var? İşte 12 Şubat beIN Sports yayın akışı bilgileri…

BEIN SPORTS 1 YAYIN AKIŞI (12 ŞUBAT 2019)

00:00 DG Sivasspor – Akhisarspor

01:45 beIN Final

03:00 beIN Final Extra Time

03:45 Fransa’dan Futbol

04:45 MKE Ankaragücü – Kasımpaşa

06:30 Giresunspor – Ümraniyespor

08:15 Gazişehir – Hatayspor

10:00 DG Sivasspor – Akhisarspor

11:45 Huddersfield – Arsenal (Özet)

12:00 beIN Final

13:15 beIN Final Extra Time

14:00 Adanaspor – Altay

15:45 MKE Ankaragücü – Kasımpaşa

17:30 Premier League World

18:00 This is Paris

18:30 Süper Lig Maç Özetleri

19:15 Ligue 1 Haftanın Golleri

19:30 Avrupa Gecesi

20:55 Fenerbahçe – Zenit (C)

23:00 Avrupa Gecesi

BEIN SPORTS HABER YAYIN AKIŞI (12 ŞUBAT 2019)

00:00 beIN Manşet

01:00 Haftanın Gündemi

02:00 Fransa’dan Futbol

03:00 Türkiye’den ve Dünyadan Haber

03:45 Balıkesir B. – TY Elazığspor (Özet)

04:00 Türkiye’den ve Dünyadan Haber

04:45 Boluspor – A. Afyonspor (Özet)

05:00 beIN Manşet

06:00 Türkiye’den ve Dünyadan Haber

06:45 EFL Championship Haftanın Golleri

07:00 Yeni Gün

09:00 Fransa’dan Futbol

10:00 Haftanın Gündemi

11:00 beIN Manşet

12:00 Türkiye’den Haber

12:15 İstanbulspor – A.Demirspor (Özet)

12:30 Emiliano Sala’nın Anısına

13:00 Gün Ortası

14:00 İmza Töreni: Galatasaray

15:00 beIN Manşet

16:00 İspanya’dan Futbol

17:00 Türkiye’den ve Dünyadan Haber

17:45 Özel Röportaj: Christian Eriksen

18:00 Ana Haber

19:00 İngiltere’den Futbol

20:00 beIN 1

21:30 beIN Teknik

22:15 Vay Bee

22:30 1 Numara

23:00 beIN Bugün

00:00 beIN 1

]]>
https://global-haber.com/12-subat-sali-gunu-bein-sports-yayin-akisinin-tam-listesi/feed/ 0
Yeni boşanan kadından 3 gündür haber alınamıyor https://global-haber.com/yeni-bosanan-kadindan-3-gundur-haber-alinamiyor/ https://global-haber.com/yeni-bosanan-kadindan-3-gundur-haber-alinamiyor/#respond Mon, 11 Feb 2019 14:45:26 +0000 https://global-haber.com/?p=1403 Geçtiğimiz Aralık ayında eşinden boşanan 23 yaşındaki genç kızdan, geçtiğimiz 3 gündür haber alınamıyor. Genç kızın son gittiği bilinen yer terminal olarak biliniyor. Annesi, genç kızın hayat sağlığından endişe ediyorum dedi.

Adana’nın Seyhan ilçesindeki Yavuzlar Mahallesi’nde yaşayan Serpil Doruk’un ilk eşinden olan kızı Selgin Yılmaz, 5 yıl önce Ankaralı kuyumcu S.Y. ile evlendi. 2 çocukları dünyaya gelen Selgin Yılmaz, anlaşamadığı eşinden geçen yıl aralık ayında boşandı. Çocukların velayeti babaya verildi.

“BEN ONU NE YOKLUKLARLA BÜYÜTTÜM

” DHA’da yer alan habere göre boşanma davasının ardından Ankara’da yalnız yaşamaya başlayan genç kadın, 3 gün önce annesi Serpil Doruk’u telefonla arayarak, Adana’ya gelmek üzere otobüse bineceğini söyledi. Ancak Sezgin Yılmaz, aradan geçen 3 güne rağmen annesinin evine gelmedi. Kızının cep telefonunu sürekli aradığını ancak ulaşamadığını gözyaşları içinde anlatan anne, şöyle konuştu: “Damadımın ailesiyle aramızda husumet vardı. Bu nedenle kızımla, evli kaldığı 5 yıllık süreçte çok nadir telefonla görüşebiliyorduk. Eşinin ve ailesinin kendisine kötü davrandığını söylüyordu. Üç gün önce otobüsle yanıma, Adana’ya geleceğini haber verdi ama gelmedi. Üç gündür kızıma ulaşamıyorum. Bir an önce kızımın bulunmasını istiyorum. Hayatından endişe ediyorum.”

]]>
https://global-haber.com/yeni-bosanan-kadindan-3-gundur-haber-alinamiyor/feed/ 0
FETÖ’de 55 şüphelinin 15 yıla kadar hapis yatılmaları istendi https://global-haber.com/fetode-55-suphelinin-15-yila-kadar-hapis-yatilmalari-istendi/ https://global-haber.com/fetode-55-suphelinin-15-yila-kadar-hapis-yatilmalari-istendi/#respond Tue, 22 Jan 2019 15:57:42 +0000 https://global-haber.com/?p=1398 Savcılık tarafından verilen kararda, aralarında FETÖ elebaşı Gülen’in yeğeninin bulunduğu 55 şüpheli hakkında, 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Savcılık, taksitle himmet verdiklerini duyurdu.

“Üç maymunu oynadılar”, “10 taksitle himmet verdiler”, “kaçmak farz” dediler. Bu tespitler savcılığın FETÖ’nün yayın organı olan Işık Yayıncılık’la ilgili hazırladığı fezlekeden. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekede aralarında FETÖ elebaşı Gülen’in yeğeninin de bulunduğu 55 şüphelinin 15 yıla kadar hapsi istendi

Kaynak Holding’e bağlı, ‘Sızıntı’ ve ‘Aksiyon’ gibi dergileri çıkaran Işık Yayıncılık’a yönelik yürütülen FETÖ soruşturması tamamlandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan fezleke 188 sayfa. Şirket çalışanı 20’si tutuklu 31’i firari toplam 55 şüphelisi bulunan fezlekede, şüpheliler hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği”nden 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılması talep edildi.

POS CİHAZIYLA ALIŞVERİŞ ADI ALTINDA HİMMET

Işık Yayıncılık üzerinden kredi kartıyla alışveriş adı altında burs, himmet gibi gelen paraları POS cihazlarıyla çekerek sisteme soktukları anlatıldı.  Örgütün para toplamada en önemli şirketlerinden birisi Işık Yayıncılık olduğu vurgulandı.

10 TAKSİTLE “HİMMET”

Şirket çalışanlarına atılan maillerde ise, “Arkadaşlar POS cihazını bugün teslim edeceğim, burs sözlerimizi kredi kartı ile 10 taksit ödeyebilirsiniz”, “10 taksit imkanı mevcut” şeklinde yazışmaların olduğu tespit edildi.

“AKADEMİ”DE MOLLA, İMAM YETİŞTİRDİLER

Soruşturma kapsamında bir itirafçı Işık Yayıncılık’ı anlattı. Işık Yayıncılık içerisinde resmi olmayan ve ismi “Akademi” olan bir yapı olduğunu ve bu yapının çalışma yerinin Üsküdar’da bulunduğunu söyledi. Akademinin faaliyet konusunun Türkiye ve dünyaya örgüt içerisinde faaliyet gösterecek molla, imam, abi gibi vasıflardaki şahısları yetiştirdiğini belirtti. Bunları da Işık Yayıncılık’ın finanse ettiğini kaydetti.

ENES KANTER’LE FOTOĞRAFLARI ÇIKTI

Işık Yayıncılık’ta çalışan şüphelilerin evinden çıkan materyaller de incelendi. Aleyhte olan deliller sıralandı. Fezlekede, şüphelilerden Gani K.’nin evinde FETÖ’cü olduğu bilinen Amerika’da basketbol oynayan Enes Kanter ile resimlerinin bol miktarda bulunması da aleyhte deliller arasında gösterildi.

Işık Yayıncılık editörlerinden Beytullah T.’de bulunan materyallerin incelenmesinde ‘Seyyah Gezgin’ rumuzlu kullanıcı ile gezme-hicret konusu üzerinde konuşmalar yaptıkları, hicretin yani örgüt jargonunda kaçmanın farz olduğunu söyledikleri belirtildi. Şüphelilerin ayrıca ifade esnasında suçlamaları reddetmek adına kaçamak cevaplar verip üç maymunu oynadıkları kaydedildi.

“HINZIR GİBİ İŞLEM YAPTILAR, HIZIR GİBİ LANSE ETTİLER”

Fezlekenin genel değerlendirme bölümünde ise ilginç bilgilere de yer verildi.

Toplanan himmet paralarıyla örgütün propagandasını yapmak için geziler düzenlendiği anlatıldı. Bu gezilere de ABD kongre üyeleri, yardımcıları, ABD donanmasında ve ordusunda görevli askerler, diplomatlar, Kanadalı hakimler, CIA çalışanlarının davet edildiği kaydedildi. Başta Hollanda olmak üzere Avrupa’dan çok sayıda diplomatın da bu yardım paralarıyla Türkiye’ye getirilip ‘krallar’ gibi ağırlandığı aktarılan fezlekede, örgütün böyle davranarak da ‘hınzır’ gibi işlem yaparak kendilerini ‘hızır’ gibi kanse etmeyi başardığı anlatıldı.

]]>
https://global-haber.com/fetode-55-suphelinin-15-yila-kadar-hapis-yatilmalari-istendi/feed/ 0